Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém v kostele PM na útěku(Laufen)

Německo: Horní Bavorsko - Laufen

WWW:

Farní a kolegiátní kostel Panny Marie na útěku (Berchtesgadener Land, Horní Bavorsko) je nejstarší gotický halový kostel v Bavorsku. Monumentální stavbu kostela obklopuje klášter, jako okružní obloukz 15. století. Kostel sloužil jako hrobka pro bohatou buržoazii a šlechtu. Farnost je zjstitelná od poloviny 12. století. Nejstarší kostel ve městě byl v oblasti hradu. Tento kostel sv. Petra byl pravděpodobně vévodským vlastním kostelem arcivévody Gerfrieda von Melk ad Donau.
V 8. nebo 9. století byla na severu poloostrova postavena křtitelnice se světcem Janem Křtitelem, která byla později rozšířena na zachovanou kapli sv. Michaela. Konstrukce s až 1,5 m silnými základovými zdmi byla postavena z tufových bloků, valená klenba je podepřena devíti leštěnými porfyrovými sloupy. Kolem roku 1200 byla v průtokové zátoce Salzacha románská bazilika postavená podle lombardského schématu. Pro stavbu kolegiálního kostela byla úroveň země vyrovnána nebo uměle zvýšena, aby bylo možné křestní písmo postavit spolus s kesteme sv. Michala, který existuje dodnes. Křtitelnice, nyní suterén, se stala kostnicí opuštěných hrobů hřbitova, který býval v kostele, zatímco horní patro se stalo modlitebnou.
Středověký farní kostel úzce souvisel se současnou výstavbou salcburské katedrály. Od roku 1330 začala oblast sborů velkorysou novostavbou kostela v gotickém stylu. Cisterciácké kostely v Neubergu ve Štýrsku a Heiligenkreuz u Vídně jsou považovány za vzory. Převzata a zvětšena byla pouze západní věž románské baziliky. Stavba gotické haly byla z velké části dokončena již v roce 1338. Rychlý proces výstavby byl umožněn zejména díky velkorysé podpoře rytíře Heinricha von Lampoldingena († 1347). Erb zakladatele - pětilisté růže - který můžete nalézt na mnoha základních kamenech klenby. Tento pozdně středověký kostel zůstal v podstatě nezměněn dodnes. Od 15. století začala stavba klášterního oblouku kolem kostela jako pohřebiště pro bohaté občany a šlechtu. Tento kurz se vrací k severoitalským modelům a postupně se rozšiřoval do 17. století.
Po povýšení na vysokoškolský klášter (1627) byl interiér barokně upravován od roku 1636. Kolem roku 1775 již toto zařízení nebylo považováno za aktuální. V pozdních rokokových podobách byl vytvořen nový vysoký oltář, kazatelna, velkolepé pěvecké sbory a oběti pro děkana opatství a kánony. Po roce 1840 byl interiér kostela znovu regotifikován pod vedením děkana Johanna Wolfganga Brauna. Byl upraven nebo nahrazen ve stylu gotické obnovy. Památky hrobů zabudované v kostelní podlaze byly umístěny na bočních zdech nebo ve vnějším podloubí, chodník byl obnoven. Na přelomu století byly také odstraněny sakristie a sbory. Skořepina místnosti byla natřena kamennou šedou a tmavší tehdejšími moderními barevnými skleněnými okny.
V letech 1963/65 byl kostel kompletně zrekonstruován a středověký interiér mohl být obnoven. V suterénu věže byla zřízena nová sakristie přizpůsobená potřebám času. To mělo za následek masivní zásahy do struktury románské věže, zejména od instalace nových varhan. Aby bylo možné nainstalovat kostelní topení, muselo být odstraněno několik dědičných hrobů.
V roce 1993 byla věž kompletně zrekonstruována, od roku 1996 byla znovu pokryta obrovská štítová střecha a v letech 1997/98 byla provedena rekonstrukce interiéru. Během renovace interiéru byly ve střední uličce vytvořeny nové stánky a oltářní ostrov pro lidový oltář s ambo. Galerie zpěváka byla rozšířena a byl přidány nové varhany. Poslední renovační práce na podloubí kolem kostela byly dokončeny v roce 2011. Varhany postavil v roce 1998 Smooth-Götz.

www.wikipedie.de

Betlém
V pozdně gotickém farním a kolegiálním kostele v Laufenu je každý rok postaven velký barokní betlém před oltářem Rupertus. První zmínka v archivu je z roku 1628 a po staletí na něm pracovali špičkoví řezbáři, jako je Wolf Weißenkirchner a Josef Anton Pfaffinger. Kdysi bylo kolem 100 postav, ale dnes jsou zachovány pouze částečně. S osvícenstvím už nebyl betlém stavěn, teprve v 80. letech byla nalezena krabice s barokními hlavami, těly a rukami, která položila základ pro dnešní velkolepý betlém. Pohyblivé, až 80 cm vysoké postavy byly postupně restaurovány a transformovány do historických tkanin.
Betlém Laufen slouží jako zřícenina klenby s gotickou klenbou a stěny jsou vidět na obou stranách. Maria je uprostřed jejího klína nadšena a Joseph je s ní. Laufenští lidé se shromáždili před nimi, nosí lidové, barokní kostýmy z loden, plsti a hedvábí a na hlavách jim sedí klobouky. Vzali s sebou své hudební nástroje. Králové se objevují v lesklém damašku a mají čepice zdobené kožešinami.



Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel Nanebevzetí Panny Marie Zátočina čřeky Salzsach Interiér kostela, oltář Interiér kostela, varhany Postranní chodba Barkoní betlém Dvě zastavení KC
Kostel Nenebevzetí PM Kostel Nanebevzetí PM Zátočina řeky Salzsach Interiér kostela, oltář Interiér kostela, varhany Postranní chodba Barokní betlém Dvě zastavení KC

Kostel Panny Marie Kostel Panny Marie Interiér kostela Boční oltář oltář Varhany Boční chodba Andělé Chlapec
Kostel Panny Marie Kostel Panny Marie Interiér kostela Boční oltář Varhany Boční chodba Andělé Chlapec


Barokní betlém Svatá rodina a králové Marie a králové Měšťané
Barokní betlém Svatá rodina a králové Marie a králové Měšťané


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp